.............

| | | | | | | | |
 
| | | |
_________________________________________________________________________________________________________
 
  Od nepočátku do nekonce
České Derby
Výlet na Bezděz
Zkouška ZOP
Výchova a výcvik
Peet a voda
Výstava - Jelenia Góra
Výšlap na Říp
Eurodog 2005
Výstava - Walbrzych
Výcvikový víkend - Chrudim
Montenegro cup
Zkouška ZPU -1
Víkend s Cane Corso 2005
Hannibal Rising

Víkend zábavy a řádění s pejsky


 

VÝCHOVA A VÝCVIK

V tomto povídání bych Vám chtěla prozradit různé postřehy, které jsem doposud získala s výchovou a výcvikem pejska. Jelikož jsem kynolog začátečník možná se Vám některé věci budou zdát samozřejmé, ale chtěla bych tímto poradit jiným začínajícím kynologům. Doufám, že se mi to podaří! A pokud budete mít na něco jiný názor, nebo byste něco rádi doplnili, napište mi to! Budu velice ráda a určitě to zveřejním! Když se Vám budou tyto rady líbit, vyzkoušejte je a pak mi napište jak to fungovalo u Vašeho drobečka.

Takže jak už jsem psala, jsem kynolog začátečník a proto jsem byla hned od počátku rozhodnuta chodit na cvičák. Samozřejmě že mé představy zahrnovaly jen nejzákladnější poslušnost. O obranách jsem ani neuvažovala. Byla jsem přesvědčená, že molossové nejsou pro tento výcvik vhodní. Poznala jsem ale Pavlu Máslovou a její fenku Chicoru, která se výcviku věnuje „na plné obrátky“ a zjistila jsem, že caníci nejsou až tak typickými molossy a výcvik vítají celkem s nadšením. Alespoň u Peeta toto platí do puntíku. Ale o tom až později.

Nejzákladnější podmínkou Vašeho spokojeného soužití s pejskem je Vaše neoddiskutovatelná „psychická“ nadřazenost nad Vaším drobečkem. Pes žije od pradávna ve smečkách, ve kterých panují jasně daná pravidla, která musí všichni členi bez výjimky dodržovat. Ze psího pohledu je naše lidská rodina přesně to samé jako ta jeho psí smečka. Pokud nefunguje vše tak jak má a lidé nejsou pro pejska tím alfa jedincem, musí vzít osud smečky do svých tlapek. A pak máme z pejska pěkného bručouna, který má vždy to hlavní slovo. V případě malých plemen psů je to docela „sranda“ ale v případě velkého psa, jakým caník bezesporu je, už jde do tuhého! Nenechte to dojít tak daleko a nenahrávejte tím do karet odpůrcům tzv. „bojových psů“!!! Napíšu Vám pár rad jak být pro pejska tím Alfa jedincem ve smečce (samozřejmě že všichni dvounozí-tím nemyslím papoušky, slepičky a tak podobně-členi rodiny by měli být na hierarchickém žebříčku výše než pes).

Hned na úvod bych chtěla vyzdvihnout věc nejdůležitější-nejdůležitějším obdobím pro vývoj charakteru psa je období „vtiskávání“ od čtvrtého do sedmého týdne života, období, kdy jenáš budoucí pejsek u chovatele. Vyrovnaný a hodný pejsek může vyrůst pouze u chovatele, který se štěňátkům intenzivně věnuje a nejsou zavřená v nějakém tmavém a zatuchlém sklepě!

- Štěňátka potřebují láskyplnou ale důslednou výchovu.
- Pokud pejskovi něco zakážeme, platí zákaz stále a od VŠECH členů rodiny.
- Pokud je nutné psa potrestat, trest musí být přiměřený a musí přijít IHNED po prohřešku.
- Nejsrozumitelnější tresty jsou tresty, které používá fena při výchově svých mláďat
- upřený pohled spojený s hlubokým zavrčením
- chytnutí shora za tlamu a následné přitisknutí k zemi
- vytřepání za kůži na krku
- a nejvyšším trestem je povalení psa na záda a varovné stisknutí kůže na hrdle.
Tyto stupně trestů je třeba používat uváženě.

Ve výchově je třeba používat taková drobná gesta nadřazenosti, která, pokud jsou dobře interpretována, pes chápe a na jejich základě nás bude uznávat bez jakýchkoli pochybností.

- Vůdce smečky rozhoduje o tom, kdy si budeme hrát a kdy se končí. Hru musíme ukončit dříve než přestane štěně bavit
- Ze hry vychází vůdce jako vítěz a ponechává si kořist (hračku)
- Vůdce smečky rozhoduje o tom, co si smí pes ponechat. Proto od štěněčího věku bereme psovi hračky, kosti, které si okusuje, předměty, které ho zajímají. Někdy mu je vrátíme, jindy ne. Projeví-li s naším jednání nespokojenost, předmět zpátky nedostane a důrazně vyjádříme nelibost nad jeho chováním.
- Psa hladíme když chceme my a ne když se nám vnucuje
-Vůdce smečky smečku vede, proto vždy procházíme dveřmi jako první, psovi se nevyhýbáme, ustoupit z cesty musí on
- zvíře alfa žere-v našem případě většinou jí- jako první

Berte to jako návod, který by Vám měl pomoci s výchovou mimiňáků. Doufám, že je to pro všechny srozumitelné a že se tam nenacházejí nějaké vážnější omyly. (základní myšlenky jsou převzaty ze stránek moloss klubu)

S výcvikem je také důležité začít včas (samozřejmě že výchova a výcvik spolu úzce souvisí). Ale to v žádném případě neznamená, že u dvou měsíčního štěňátka budete vyžadovat 100% poslušnost! (Nedivte se, že to píšu. Mé kamarádce, která před nedávnem poslal do světa svá velmi nadějná štěňátka australského honáckého psa, volal nynější majitel právě s tímto problémem!) V tomto věku je ze všeho nejdůležitější si se štěňátkem hrát a tím si ho k sobě „připoutat“. Nesmíte se stydět dělat ze sebe kašpárka. Štěňátko (bohužel i kolemjdoucí J) to zaujme a velice rádo za Vámi přiběhne. Je velice účinné naučit prcka v tomto věku aby Vás následoval a sám si Vás hlídal. K tomu poslouží hra „na schovávanou“. Když se na procházce někde začuchá nebo vám zmizí z dohledu schovejte se mu třeba za strom a vyčkejte až si vás sám najde (občas to chce pevné nervy!). Samozřejmě každý z Vás pochopí, že není dobré tuto hru hrát v blízkosti silnice a tak podobně! Štěňátko po zjištění ztráty svého duševního vůdce samozřejmě trošku zazmatkuje a začne pobíhat po okolí. Až Vás najde, musíte ho hóóódně moc pochválit a dát mu najevo vaši nesmírnou radost! Brzo se takto naučí, že je dobré neztrácet Vás z dohledu. V raném věku Vašeho psíka je to hračka, ale až trochu poodroste do „telecího období“ a toto základní pravidlo se nenaučí, nebude už Vaši přítomnost potřebovat a „půjde si po svém“. Proto je také důležité NIKDY nechodit za psem. Pokud ho voláte a nechce se mu přijít, nechoďte pro něj ale seberte se a utíkejte pryč! Je to prcek a jeho instinkty mu velí zůstat se svým vůdcem a smečkou, takže se nebojte, on přijde.

S Peetem jsem hru na schovávanou hrála docela často ale nikdy jsem z toho neměla ten správný škodolibý požitek. Málo kdy se mi podařilo schovat tak aby nešel hned na jistotu za ten správný strom. Tak nevím jestli on byl tak dobrý a hlídal si mě nebo se já tak špatně schovávala…

Taky bych chtěla upozornit na chybu kterou jsem udělala a jen těžko se dá odstranit. V domnění aby byl správně socializovaný a tak podobně jsem ho nechala hrát si s každým psem, kterého jsme potkali. No a výsledek je, že každý pejsek je pro něj samozřejmě zajímavější než já! A když ho volám od psů… „paničko, trhni si“. Ano, nechte si své štěňátko hrát s ostatními psy, ale ne s každým a vždy, když ho potkáte. A i když je mezi psy, upoutejte ho na hru s Vámi. Váš pejsek musí vědět, že s Vámi je větší sranda než s ostatními psy!

No a jak je to s Peetem a výcvikem? Když uzrál čas (zhruba ve čtyřech měsících) začali jsme se shánět po nějakém tom cvičáku. Díky Pavle to nebylo moc složité. Začali jsme chodit do Hloubětína do přípravky pro štěňátka a poté k panu Urbanovi, který má s tímto plemenem veliké zkušenosti a k dnešnímu dni počet „jeho“ caníků čítá 14 jedinců!

Jsem moc ráda, že můžeme chodit právě k němu, protože pejskům skutečně rozumí a jako jeden z mála je ochotný věnovat se i jiným než klasickým služebním plemenům.

A tak jsme se začali učit jak poslušnost tak obrany a dokonce chodíme i na stopy. Peeta to moc baví a je velice šikovný! Na cvičák chodíme zhruba jednou za týden. Peet se na to tak těší, že pokaždé, co na sebe navléknu cvičákovské oblečení, chodí za mnou jako ocásek dokud neodejdeme z domova. Těší se tam hlavně za Pavlem Urbanem, kterého strašlivě zbožňuje. Dokonce mám takový pocit, že kdybych ho tam nechala, vůbec by mu to nevadilo a ani by se mu nestýskalo . No co, horší by bylo, kdybych ho tam musela tahat násilím.

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Zákonem č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání (v posledním znění) je v České republice kupírování uší zakázáno................................................................ webdesign ©2007 ELry.....