.............

| | | | | | | | |
 
| | | |
_________________________________________________________________________________________________________
 
  Od nepočátku do nekonce
České Derby
Výlet na Bezděz
Zkouška ZOP
Výchova a výcvik
Peet a voda
Výstava - Jelenia Góra
Výšlap na Říp
Eurodog 2005
Výstava - Walbrzych
Výcvikový víkend - Chrudim
Montenegro cup
Zkouška ZPU -1
Víkend s Cane Corso 2005
Hannibal Rising

Víkend zábavy a řádění s pejsky


 

ZPU-1 - Zkouška Pracovní Upotřebitelnosti 1. stupně

Po delší časové odmlce jsem se rozhodla, že zas zkusíme složit další zkoušku z výkonu. Volba padla tentokráte na ZPU-1. Tato zkouška se zrovna konala v Letech u Dobřichovic tak jsme se přihlásili tam. Aspoň se podívame i na jiný cvičák než v Hloubětíně.

10.9. 2005 jsme se s Peetem brzo ráno naložili do auta a vyrazili na cestu. Času jsme měli spousty takže jsem se bála, že přijedeme hodně brzy avšak dopravní značení se o to postaralo. Trochu jsme bloudili takže jsme na místo dorazili na minutu přesně. Zapsali jsme se a pak už jen čekat až začneme.

První na řadě byla stopa. Z toho jsem měla asi největší strach, protože naše poslední tréninková stopa byla dost katastrofální. Peet čuchá výborně ale musí mít náladu! Čuchalo se na strništi. Bylo krásně mokré od ranní rosy takže výborné podmínky. Na nášlapu Píťák přemýšlel, jestli má jít nebo nemá jít. Nakonec se rozhodl dobře takže se šlo. Šel moc hezky s nosem u země akorát to mělo pár háčků. Přišel na řadu první předmět. Ačkoliv mi doma předměty, když už je najde, zalehává dobře, tady se zarazil -moc dobře o něm věděl- a šel vesele dál! Přeci si nepopíchá bříško!!! Na lomu se taky vydal na jinou stranu (i když lomy vyšvihává výborně) ale po chvilce ho našel a vydal se správným směrem. Pak už jen předmět zakončující stopu. Opět se zarazil, nelehl a šel dál po stopě... Takže jsem ho usměrnila a mohli jsme skončit. Výsledek: za předměty srážka po 3 bodech a za lom srážka 2 bodů. Takže celkem 11 bodů za stopu z 20. I s tímto jsem byla spokojená i když vím, že dokáže jít mnohem lépe.

Po stopách se šlo na poslušnost. První šli zkoušky ZOP a pak my. U zkoušky ZPU-1 se celá poslušnost dělá bez vodítka. Peet šel celkem dobře ale stejně se malých srážek nevyhnul. Hlavně za aport, který sice miluje ale v tom je jeho chyba. Letí jak poďas, přeletí ho takže ho chytá na dvakrát a hlavně se ho po cestě zpět snaží rozdrtit. Rozhodčí to bohužel nevidí rádi. Taky nějak záhadně zapomněl co je to povel Vstaň.

Poslušnost bez vodítka ve skupině psů už byla horší. Po celou dobu chůze u nohy šel u nohy vzdálen asi metr a dovršil to tím, že se šel podívat na rotwaileří slečnu vedle! To byla panečku poslušnost! Divím se, že nás na místě nevyhodil. Takže srážka (jen) 4 bodů a to i rotwaileřici, která mu samozřejmě šla naproti! Od té doby bylo s Peetem k nevydržení. Pořád se za ní natahoval a kňoural po celý zbytek zkoušky!!!!! A pak že se určitě nehárala...Ale co, má poslouchat! Ještě při odložení za pochodu předvedl svůj kousek. Na povel Peet reaguje velice rychle...jedna noha...druhá noha... pak až někdy zadek a už je rychlostí "blesku" na zemi. Takže po sečtění všech bodů jsme se dostali na výsledný počet 128bodů (ze 150) a známku Dobrá. Moc spokojená s tím tedy nejsem ale hlavně že MÁME!!! A do příště se snad polepšíme!

Takže co vůbec zkouška ZPU-1 obsahuje? V závorce uvádím max. počet dosažitelných bodů.

1. Základní část:    
přivolání (volba ze dvou variant-ke mně s předsednutím, nebo za pochodu k noze psovoda) 10 b. (10 b.)
ovladaltelnost bez vodítka (chůze u nohy, obraty za pochodu i v klidu) 9 b. (10 b.)
sedni - lehni - vstaň (bez vodítka) 9 b. (10 b.)
štěkání na povel (u nohy psovoda) 10 b. (10 b.)
aport volný 8 b. (10 b.)
skok vysoký (jedním směrem u nohy psovoda) 8 b. (10 b.)
skok šplhem (překážka A - jedním směrem u nohy psovoda) 9 b. (10 b.)
dlouhodobé odložení (psovod v úkrytu) 10 b. (10 b.)
volitelný cvik (hlídání předmětu nebo stopa - 100m, 1x lomená v pravém úhlu, 2 předměty) 11 b. (20 b.)
Základní část celkem 84 b. (100 b.)
2. Skupinové a speciální cviky:    
ovladatelnost ve skupině (bez vodítka) 6 b. (10 b.)
sedni - lehni - vstaň ve skupině 9 b. (10b.)
odložení za pochodu v leže 9 b. (10 b.)
chůze po nepříjemném materiálu 10 b. (10 b.)
lhostejnost k nárazovému zvuku 10 b. (10 b.)
Skupinové a speciální cviky celkem 44 b. (50 b.)
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Zákonem č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání (v posledním znění) je v České republice kupírování uší zakázáno................................................................ webdesign ©2007 ELry.....